DALŠÍ DOTAZY

Na jiném školení jsem dostala trochu jiná doporučení, než u vás.
ODPOVĚĎ
To se může stát snadno. Každý personalista i lektor mají svůj přístup, názory i postupy a tak se můžeme v detailech lišit. Celkové vyznění by ale mělo být vždy stejné. Je na Vás, abyste si pak ze všech informací vybrala to, co Vám osobně bude připadat vhodné.

Příklad:
Někde se dozvíte, že nemáte v životopisu uvádět svoji adresu, že je to zbytečné. Řada personalistů ale považuje velkou dojezdovou vzdálenost do práce za rizikový faktor, protože zaměstnanci, kteří dojíždějí více než hodinu a půl, mají zpravidla snahu najít si práci blíže bydliště. Pokud ve Vašem životopisu nebude adresa bydliště, možná se v prvním „třídění“ kandidátů dostanete do kategorie, kterou můžeme pracovně nazvat „MOŽNÁ“ a ne do kategorie „ANO“, ve které jsou kandidáti, které chceme oslovit co nejdříve. Z praktického hlediska může být tedy výhodnější Vaše bydliště v CV uvést.

Podobně je to s otázkou, zda uvádět či neuvádět mateřskou a rodičovskou do životopisu.
Zde se opět doporučení často liší. Důležité je, rozmyslet si všechna pro a proti a pak se rozhodnout, jaký přístup je Vám osobně nejbližší.

Pokud mateřskou a rodičovskou neuvedete a v životopisu Vám nevznikne časová mezera, velmi pravděpodobně dostanete v našich podmínkách méně pozvání na osobní pohovor. Na druhou stranu, pokud Vás pozvou, i když máte mateřskou/rodičovskou v životopisu uvedenou, a je zřejmé, že se po ní právě vracíte do práce, je velmi pravděpodobné, že nediskriminují.  A to je pro Vás dobrá informace.

Pokud Vám v životopisu neuvedením mateřské/rodičovské vzniká mezera, pak opět riskujete, že se i při jinak dobrém životopisu a odpovídající zkušenosti dostanete do kategorie „MOŽNÁ“ a ne do kategorie „ANO“, ve které jsou kandidáti, které chceme oslovit co nejdříve. Když v životopisu chybí více než pár současných měsíců, je to vždy signál, že kandidát buď není pečlivý a svoje CV neaktualizuje nebo že něco skrývá. Ani jedna možnost není pro kandidáta dobrá.