Otázky ze školení

Jak naleznu ve ve Windows soubor na disku pomocí klíčového slova?

Pokud ukládáte soubory do standardních umístění, jako jsou Dokumenty nebo třeba Plocha, lze soubory a dokumenty velmi snadno vyhledávat pomocí zadání celého nebo části názvu souboru. Vyhledávací pole se ve Windows 7 nachází v nabídce Start v dolní části. V podstatě stačí kliknout na Start a začít psát název souboru.
hledání Win7

Otázka byla ale směřovaná na hledání podle klíčového slova v obsahu souboru. Vyhledávání funguje stejně, tj. zadáním slova ve Startu, prohledávány jsou proindexované soubory, jako např. soubory aplikací MS Office, PDF soubory, txt. Podle zadaného klíčového slova je hledáno v profilu uživatele, tzn. např. v Dokumentech, na Ploše, v emailech Outlooku (i v přílohách), v oblíbených položkách, atd.

Pokud chceme prohledat konkrétní složku, můžeme využít vyhledávání s upřesněním parametrů v Průzkumníkovi. Zde je prohledávána aktuální složka a její podsložky.

hledání souborů Win7 a 8

Ve Windows 8, 8.1 a 10 je vyhledávání podobné. Stačí dát Start a začít psát klíčové slovo. Další možností je vyhledávat v pravém postranním panelu po kliknutí na ikonu lupy.

win8Start win8panel

V případě, že prohledávaná složka ještě není proindexovaná, prohledává systém data standardním, pomalým, způsobem.

Jak zabezpečit otevření wordovského dokumentu heslem?

Zabezpečení dokumentu je velice jednoduché. Stačí u existujícího dokumentu dát Soubor->Informace->Zamknout dokument->Zašifrovat pomocí hesla.

word_heslo

Pak už jen stačí zadat heslo a dokument zabezpečí.

word_heslo_zadani

Pro velmi citlivé dokumenty však nedoporučuji používat toto šifrování, protože je prolomitelné.

Jak co nejsnadněji pravidelně zálohovat své soubory

Přestože to není vůbec jednoduchý dotaz,je často pokládán, zmíním ho i zde. Téměř každá verze Windows obsahovala rozdílný zálohovací nástroj. NTbackupem ve Windows XP a starším se zabývat nebudeme, Windows Vista a Windows 7 mají nástroj Zálohování a obnovení. Windows 8 a výše využívají nástroj Historie souborů.
Nástroj Zálohování a obnovení slouží k zálohování celého obrazu disku, nebo k zálohování uživatelského profilu a případně dalších složek.

Nástroj se spustí např. vepsáním textu Zálohování do vyhledávače v nabídce Start a následným potvrzením (enter).

start-zaloha

Následně klikneme na Nastavit zálohování, otevře se nové okno. V něm se zobrazí všechny externí jednotky (flash disky, pevné disky připojené přes USB). Další možností je uložit zálohy do síťového úložiště (server nebo např. NAS). Zvolíme Disk (v mém případě E) a dám Další. V jednodušším případě necháme rozhodnout systém, co všechno se má zálohovat a dám Další.

vyber_zalohu

Nastavíme plán zálohování a dáme Uložit nastavení a spustit zálohování.

zaloha-plan

Mějte na paměti, že první zálohování trvá vždy dlouho, každé další je rychlejší, zálohují se jen rozdíly.